wentylacja & klimatyzacja & rekuperacja - ECOFAN - pytania i odpowiedzi

EcofanECOFAN

najlepsze ceny

Pytania i odpowiedzi

1. Na jakim etapie inwestycji najkorzystniej planować zastosowanie wentylacji w obiekcie? 

- bez wątpienia jest to etap projektowania budynku. W tym momencie inwestor oraz projektant może najoptymalniej zaplanować rodzaj zastosowanej wentylacji i zaplanować najniższe koszy związane z inwestycją. 

2. Jaka jest zasadnicza różnica w działaniu między wentylacją grawitacyjną wywiewną, a wentylacją mechaniczną nawiewno – wywiewną?

- najkrócej pisząc jest zasadnicza w działaniu, a dokładnie w kontrolowaniu czy działa, kiedy oraz jakie realizuje cele. 

Wentylacja grawitacyjna uzależniona jest od wielu czynników, które będą wpływać na jej wydajność –takich jak temperatura w pomieszczeniu oraz na zewnątrz budynku, ciśnienia, wiatr oraz zabudowa aktualna i przyszła koło budynku, sprawności układu nawiewu zewnętrznego powietrza do budynku (mówiąc wprost najczęściej w praktyce opiera się on na rozszczelnianiu okien). Wentylacja grawitacyjna  powoduje duże straty ciepła w sezonie grzewczym. 

Wentylacja mechaniczna nawiewno – wywiewna daje nam 100% kontrolę panującego klimatu w pomieszczeniach. W zależności od konfiguracji może kontrolować ilość powietrza, stopień filtracji, temperaturę, wilgotność oraz co najważniejsze możemy zdecydować przez zastosowanie rekuperacji o zmniejszeniu do minimum strat ciepła w okresie grzewczym. 

3. Czy można zastosować wentylację mechaniczną nawiewno – wywiewną w istniejącym budynku?

- oczywiście, że tak. Różnica jest w kosztach. W budynkach na etapie projektu można optymalnie zaplanować instalację oraz jej zadania. Nie trzeba budować systemu grawitacyjnego, więc koszty inwestycji nie są zdublowane. W obiektach istniejących trzeba się dostosować do budynku, konstrukcji oraz niejednokrotnie wykończenia aktualnego, co podnosi niepotrzebnie koszty inwestorowi. Może się okazać, że instalacja będzie bardzie rozbudowana, co wymusi zastosowanie większych i droższych urządzeń.   Jeśli chodzi o funkcje i działanie wentylacji mechanicznej w układzie nawiewno-wywiewnym to ograniczenia nie istnieją.