Strona główna » DOTACJE OZE » Program "Stop Smog": Krok w stronę czystszego powietrza

Program "Stop Smog": Krok w stronę czystszego powietrza

Data dodania: 30-06-2023 Wyświetleń: 49

Program "Stop Smog": Krok w stronę czystszego powietrza

 

Ministerstwo Klimatu i Środowiska, we współpracy z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, od 1 stycznia 2021 r. realizuje program "Stop Smog". Inicjatywa ta była wcześniej zarządzana przez Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii.

 

Program "Stop Smog" skierowany jest do gmin i ich mieszkańców, w szczególności tych zlokalizowanych na obszarach, na których obowiązują uchwały antysmogowe. Program wspiera wymianę lub likwidację wysokoemisyjnych źródeł ciepła na niskoemisyjne, termomodernizację jednorodzinnych budynków mieszkalnych oraz podłączenie do sieci ciepłowniczej lub gazowej.

 

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej kontynuuje współpracę z gminami w ramach zawartych wcześniej umów o dofinansowanie realizacji przedsięwzięć niskoemisyjnych z Funduszu Termomodernizacji i Remontów. Z funduszu można pokryć do 70% kosztów realizacji umowy.

 

Program ma na celu ograniczenie emisji, poprawę jakości powietrza oraz zwiększenie efektywności energetycznej budynków poprzez realizację przedsięwzięć niskoemisyjnych dla najmniej zamożnych gospodarstw domowych w jednorodzinnych budynkach mieszkalnych. Jest to szczególnie korzystne dla osób uprawnionych do otrzymywania świadczeń pieniężnych na podstawie ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej.

 

Zakres programu obejmuje:

 

• Wymianę lub likwidację wysokoemisyjnych źródeł ciepła na niskoemisyjne.
• Termomodernizację.
• Podłączenie do sieci ciepłowniczej lub gazowej.
• Zapewnienie budynkom dostępu do energii z instalacji odnawialnych źródeł energii.
• Zmniejszenie zapotrzebowania budynków mieszkalnych jednorodzinnych na energię do ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej.
• Okres realizacji przedsięwzięć wynosi do 3 lat od dnia zawarcia umowy, w przypadku realizacji przedsięwzięć niskoemisyjnych w liczbie nieprzekraczającej 2% ogólnej liczby budynków mieszkalnych jednorodzinnych na obszarze gminy. W przypadku, gdy liczba przedsięwzięć niskoemisyjnych przekracza 2% ogólnej liczby budynków mieszkalnych jednorodzinnych na obszarze gminy, okres realizacji wynosi do 4 lat od dnia zawarcia umowy.

 

Formą udzielanego wsparcia jest dotacja. Wnioskodawcą może być gmina, powiat, związek międzygminny lub związek metropolitalny w województwie śląskim. Dla gmin do 100 tys. mieszkańców dostępne jest dofinansowanie do 70%. Dla gmin powyżej 100 tys. mieszkańców poziom dofinansowania wynosi poniżej 70%. Średni koszt realizacji przedsięwzięcia niskoemisyjnego w jednym budynku lub w jednym mieszkaniu w przypadku budynku dwulokalowego nie może przekroczyć 53 000 zł.

 

Więcej informacji można uzyskać pod adresem https://czystepowietrze.gov.pl/stop-smog/ lub stopsmog@nfosigw.gov.pl.

 

Podstawa prawna

 

Ustawa z dnia 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków (Dz. U. z 2021 r. poz. 554, z późn. zm.)


Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii DOTACJE OZE
Newsletter
 
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu